Den uforglemmelige grillfesten



I delikatessedisken finner du dagsferskt tilbehør til deg som har det travelt.
Det er få ting som bringer fram de gode sommerminnene som duften av grillmat. På Jacob’s Majorstuen finner du alt du trenger til grillfesten – og det lille ekstra du kanskje ikke visste du trengte for å gjøre måltidet eksepsjonelt.
Tekst og foto Hilde Chruicshank
Sommer er grillsesong for mange av oss, men etter en lang dag på jobb eller på stranden er det ikke alltid man finner inspirasjon til å diske opp med noe nytt og spennende. Vi har tatt turen til Jacob’s for å få noen tips til hvordan vi kan sikre oss gode matopplevelser, selv når fantasien ikke strekker til.

Linda deler gjerne fagkunnskapen sin med deg som trenger tips til grillingen.
Gode, ærlige sommervarer
Kokk, sommelier og smaksformidler Linda Hansen er ost- og delikatesseansvarlig på Jacob’s Majorstuen. Hun er, som sine fagsterke kolleger, opptatt av at maten skal levere på kvalitet og smak og at man ikke skal behøve så mye krydder og marinade for å lokke fram de gode smakene:
– Her hos oss får du de gode, ærlige sommervarene med masse karakter og personlighet, forklarer hun, mens hun viser frem utvalget i ferskvaredisken. Der ligger det ikke bare hamburgere av Angus-kjøtt, men også carrékam av Ibérico-gris og côte de boeuf.
– Hvis du kommer til oss, kan vi virkelig gi deg tips om de gode råvarene som smaker fantastisk.

Linda har gode tips til hvordan du kan imponere med en hel kingfish
Fisk som fenger
Det er ikke bare kjøttstykker på grillen hos Linda. I fiskedisken finner man også noe av det beste Linda kan få; kingfish. Det er en oppdrettsfisk fra Fredrikstad, som kan minne litt om tunfisk. Den kan man råmarinere og lage en liten ceviche av, eller grille, forklarer hun.

Kjøttdisken byr på godbiter til grillen, fra tradisjonelle hamburgere av Angus-kjøtt til spennende carrékam av Ibérico-gris og côte de boeuf.
Grillmat for deg som er på farten
Har du dårlig tid på vei fra A til B, har de det du trenger av både ferdigstekt og tilbehør i ferskvaredisken. Lekre salater som lages på huset og ferdiggrillet saktevoksende kylling finner du her, og de som står bak disken kan hjelpe deg å velge.
– Kyllingen får vi rett fra bonden, så på en travel dag kan jeg anbefale grillkylling her.
Her er det flere varianter å velge mellom, fra enkelt krydret med salt og pepper, til asiatiske smaker og teriyaki. Når det kommer til tilbehøret, har de også et bredt utvalg av ferske oliven og godt med spekemat:
– Ærlige råvarer som fremhever hverandre, uten behov for marinade.

Knubbosten fra Lega kan bli prikken over i'en i sommerens salater
Kortreist ost og dessert det smaker sommer av
Ostedisken er en liten destinasjon i seg selv, og her trekker Linda fram chèvre som en personlig sommer-favoritt. Geitene har ikke melk hele året, så den ferskeste varianten får man fra våren og utover. Ostedisken er fylt med oster man kan kose seg med, både som forrett og til dessert, samt i salater. Hun trekker blant annet fram fersk burrata fra Lillesand og knubbosten fra Lega i Telemark, som er laget på ren geitemelk og er et «veldig godt alternativ til feta».
Like ved ostedisken finner vi hylle på hylle med glass fulle av marmelade, mandler og syltede frukter fra Italia, som Linda sier smaker «som sommer på boks». Hun kan også fortelle at de har fersk ramsløk og asparges fra Hvasser, samt deilig ferskt surdeigsbrød fra Åpent Bakeri, som kan komplettere måltidet.
Trenger du mer inspirasjon til sommermaten, kan du unne deg en tur innom Jacob’s. Har du i tillegg mulighet til å dra innom mens det er rolig i butikken, kan du kanskje også slå av en god matskattprat med Linda eller en av kollegene hennes.


Det rike spekematutvalget gjør det enkelt å eksperimentere med forretter, snacks og smørbrød. Norske tomater i regnbuens farger med smaker fra søtt til frisk og syrlig.
Jacob’s Majorstuen | Essendrops gate 9 | 23 20 55 20
www.jacobs.no

Delikatessedisken bugner over med oliven i alskens farger og størrelser.